Snapshot’lar Üzerine.

Ankette %72 gibi bir oranla Pre-Release’lerin yayınlanması kararı alındı. Bu arada Pre-Release diye tanıdığımız şeylerin ismi Snapshot oldu. Bir tanesi yayınlandı bile. Şimdi size snapshot’ların isimlendirilmesindeki mantığı anlatacağım.
YYwHHX
YY=2 haneli olarak yıl. (Örnek: 2011=> 11)
w=Sabit.
HH=Yılın kaçıncı haftasında yayınlandığı.(Örnek: 50)
X=Aynı haftada birden fazla yayınlanması durumunda değişken. (Örnek: a,b,c…)

Snapshotları yüklemek için öncelikle yüklenmiş stabil bir sürüme ihtiyacınız var. Daha sonra indirdiğiniz minecraft.jar dosyasını %appdata%/.minecraft/bin/ içine atmalısınız.

Minecraft’ın Son Hali.

Ekşisözlük üzerinde mems isimli yazar ana değişiklikleri Türkçe’ye çevirmiş. Kendisine teşekkür ediyoruz!

yeni özellikler
- yeni achievementler geldi
- nether diyarında yeni nether brick, nether fence blokları eklendi. bununla beraber büyük mimari yapılar ve köprülerden oluşan, içinde sandıklar ve yaratıkların bulunduğu nether fortress’ler eklendi.

- the end adı verilen yeni bir diyar sisteme eklendi. the end portal adı verilen ve sadece gene sisteme yeni eklenen sronghold’larda bozuk biçimde bulunan ve oyuncular tarafından craft edilebilen “the eye of ender” adındaki bir item ile tamir edilip kullanılabilen bir kapı vasıtası ile buraya geçiyoruz. bu loş bır ışık altında beyaz zeminli yüzen adalar üzerinde obsidian çubuklar bulunan bir mekan. bu mekanda bol miktarda enderman bulunuyor. ayrıca bir de enderdragon adında bir bossumuz bulunuyor. the end diyarına girdiğinizde geri çıkmak için bu bossu öldürmeniz gerekmekte.
- bir sürü yeni item geldi burada tek tek sayamayacağım. zaten bu itemlerin çoğu yeni gelen sistemler(alchemy, enchantment) için gerekli ara craft itemleri. bunların içinden en önemlisi gold nuggets. zombie pigmenlerden düşüyor 9 tanesinden bir gold ingot yapabiliyoruz. böylece altın da yenilenebilir bir kayak olarak karşımızda.
- snowy ve swamp biome’ları tamamalndı ve yeni mushroom olmaka üzere 3 yeni biome’mumuz mevcut.
- yeni ses efektleri geldi ve eski ses efektlerinde değişiklikler oldu.
- ender dragon: oyundaki en zor yaratık olarak karşımızda the end’den çıkmak için onu öldürmeniz gerekiyor. enchantment’lar olmadna savaşmanız baya zor.
- mooshroom cows: üzerinde mantar yetişen yeni inek cinsi. shear ile mantarları toplayabiliyorsunuz.
- villager: harita yaratılırken oluşturulan köylerde spawn olan pasif insansı moblar. hiç bir şey yapmıyorlar, hiç bir işe de yaramıyorlar. ancak ileride işlevleri olacak
- snow golem: oyuncular tarafındna yaratabilen ilk mob. iki snow block’un üstüne bir pumkin koyunca canlanıyor etrafta dolaşmaya başlıyor öcülerin kafasına hasar vermeyen kartopu atıyor ve dikkatleri üzerine çekiyor. dolaştığı yerler karlanlıyor. ancak sıcak biome’larda eriyor.
- magma cube: nedher diyarından yeni zıplayan öcü davranış biçimleri slime ile aynı. öldürüldüğünde küçük parçalara ayrılıyor ve sadece exp orb için öldürüyorsunuz. zira şimdilik bir dropları mevcut değil.
- blaze: nether’da sadece nether fortress’larda bulabileceğiniz yeni uçan öcü. üçlü ateş topları fırlatıyor ve sizi yakıyor. öldüklerinde blaze rod diye yeni bir item düşüyor. bunları alchemy için kullanıyoruz.
- yeni enchanting sistemi. bir enchantment table sayesinde silahlarınıza aletlerinize ve zırhınıza yeni özellikler kazandıran bir sistem. tarifi oldukça uzun.
- yeni tamir sistemi. hasar görmüş iki aleti birleştirip daha az hasarlı bir alet yapabiliyorsunuz
- yeni breeding sistemi. elinizde bir buğday koçanı olduğunda koyun, inek, domuz ve tavuk gibi pasif hayvanlar peşinize takılıyor. bu hayvanları buğday ile beslediğinizde kafalarında bir kalp oluşuyor. iki kalpli hayvan yan yana geldiklerinde yeni bebek hayvanlar spawn oluyorlar. bu bebekler 1 gün içinde yetişkin oluyorlar. bu sayede bu hayvanlardan elde edilen itemleri artık çok daha rahat ve seri halde üretebiliyoruz.
- yeni alchemy sistemi. bir brewing stand sayesinde yeni moblardan ve droplardan elde ettiğimiz itemler ile iksirler yapıp bunları içerek yeni özellikler kazanabiliyoruz.
- yeni ay görüntüleri. ay artık hilal’den dolunaya ve tutulmaya kadar yeni süreçleri gösteren bir animasyona sahip.
değişiklikler
- glowstone artık taş yerine cam olarak sınıflandırılıyor.
- bir oyuncu öldüğünde ondan düşen experiance orb sayısı sınırlandırıldı ve ölüm esnasında artık oyuncunun topladığı experiance orb’lara göre doğru bir skor veriliyor.
- endermen’in blok taşıma özelliği bir şekilde azaltıldı.
- bazı bloklarda minik grafik değişiklikleri oldu.
- ghast’ların attığı fireball(ateş topları)’ın şekli değiştirildi.
- akışkan bir lav bir su kaynağına doğrudan değer ise artık “taş” oluyor. eskiden içinden geçip giderdi.
- f5 tüşüne 3.şahıs önden görüntüsü eklendi.
- ender pearl itemleri artık atıldığında oyuncuyu atılan noktaya işınlayan bir özelliğe sahip. bu özellik kullanıldığında oyuncudan 2.5 kalp kadar can gidiyor.
- inventorydeki golden apple’lar artık mor olarak parlıyor.
- fence’ler artık diğer solid bloklarla da birleşiyor ve kapladıkları alan üzerindeki hareket engelleme sistemleri demir çubuklarınki gibi düzenlendi.
- boşluk tuşuna basıldığı an ve karakterinizin zıplama anı arasına minik bir zaman eklendi.
- stronghold’lara içinde random itemler bulunan chestler eklendi.
- bloklama özelliği artık kılıç yerine oyuncunun elini hareket ettiriyor.
- oyundaki bir çok yaratığın can oranları değiştirildi.
- toplanması uzun süren blokların toplama süresi bir miktar azaltıldı.
- silahların ve aletlerin hasar miktarları enchantment sistemi için azaltıldı.
- yay taşıyan oyuncunun üzerindeki yay modeli artık daha büyük. ve artık yaylar da kullandıkça yıpranıyor ve kırılıyor.
- stronghold yapıları artık harita başına limitsiz. ve içlerinde the end portal yapısı bulunuyor.

Minecraft Tam Sürüme Geçiyor!

Bildiğiniz üzere pre-release’ler sona erdi sayılır. 1.9′un full sürümünün çıkması beklenirken planlarda bir değişiklik oldu. Minecraft tam sürüme geçiyor! Yani artık Minecraft “Beta” yada “Alpha” değil, sadece “Minecraft” ve de 1.0 sürümü. Umarım hepimiz için iyi olur!

Türkçe Minecraft ve Pre-Release’ler Üzerine

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere Minecraft 1.0.0′ın çıkışından sonra bir süre sessiz kaldık. Size bir kaç haberimiz var, ilki; pre-release’ler yayınlanmaya devam ediyor. Ancak Minecraft’ın geliştirici koltuğuna Jeb geçtiği için değişen bir kaç şey var. Artık haftada bir pre-release yayınlanıyor ancak çok ufak şeyler değişmiş oluyor. Bundan dolayı paylaşmaya değer görmüyoruz çoğu zaman. Tabi her zaman küçük şeyler yayınlanıyor anlamına gelmiyor bu, örneğin son pre-release ile Minecraft’a Türkçe dahil yabancı dil desteği geldi. Ki bu da haberlerin ikincisi oluyor. 
Pre-Release’ler konusunda sitemizin yukarısını bir anket ekledik. Umarım oylama yaparak bize yardımcı olursunuz. 1 hafta sonunda sonuçlara göre davranmayı düşünüyorum. Çünkü 1 hafta içinde yaklaşık 5000 kişi sitemize giriyor.
Son olarak bir şarkı ile kapatalım. :)
http://www.youtube.com/watch?v=8_erNGdfJfA

Konu ile ilgili yorumlarınızı eksik etmeyin!